Організація харчування вихованців в закладі дошкільної освіти

/Files/images/1sobornst/deti_za_stolom.png

Основні нормативні документи, які регламентують організацію харчування в закладі дошкільної освіти

Закон України "Про дошкільну освіту"

Закон України"Про дитяче харчування"

Закон України "Про безпечність харчових продуктів"

На виконання ст.20, 21 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 №590 "Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)" із змінами, з метою забезпечення безпеки харчової продукції, продуктів харчування та ефективного функціонування системи НАССР у закладі дошкільної освіти з 20.09.2019 року введено в дію постійно діючі процедури, засновані на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)

Постанова КМУ від 12 березня 2003 року N 305 ''Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад''

Постанова КМУ від 26.08.2002 №1243 ''Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів''

Постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 "Про затвердження норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку"

Постанова КМУ від 18 січня 2016 року №17 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 року №1243"

Спільний наказ МОЗ та МОН України від 01.06.2005 N 242/329 ''Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах''

Спільний Наказ Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров'я України від 17 квітня 2006 року №298/227 "Про затвердження інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

Спільний наказ МОЗ та МОН України від 15.08.2006 N 620/563 ''Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах''

Cпільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 N 298/227 ''Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах '' (iз змінами, внесеними згідно з наказом N 202/165 від 26.02.2013)

ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ВІД 28.07.2021 №786 "ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО НОРМ ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ТА ДИТЯЧИХ ЗАКЛАДАХ ОЗДОРОВЛЕННЯ ТА ВІДПОЧИНКУ"

/Files/images/1sobornst/Слайд1.JPG

/Files/images/novini/12.jpg

Вартість харчування дітей у ЗДО з 1 січня 2022 року становить:

Відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.11.2021 №928 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти м.Харкова у 2022 році" вартість харчування дітей у ЗДО з 01.01.2022 року становить:

- Для вихованців віком від 1 до 3 років - 35 грн (14,00 грн - бюджетні кошти, 21,00 грн - батьківська плата);

- Для вихованців віком від 3 до 6(7) років - 40 грн (16,00 грн - бюджетні кошти, 24,00 грн - батьківська плата)

Пільги на харчування:

На підставі Наказу Міністерства освіти і науки № 667 від 21.11.2002 пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:
- Діти з малозабезпечених сімей;
- Діти-сироти ( опікуни);
- Діти з багатодітних сімей
;- Діти учасників бойових дій в АТО;
- Діти-інваліди.

Для оформлення пільги на харчування необхідно надати наступні документи:

Діти з малозабезпечених сімей (безкоштовне харчування):
- Довідка з Управління праці та соціального населення (оригінал) - 1 шт. (поновлюється 1 раз у півроку)
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Довідка форма № 3 - 1 шт.

Діти-сироти (опікуни) (безкоштовне харчування):
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Ксерокопія рішення суду про опікунство - 1 шт.

Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %):
- Ксерокопія свідоцтв про народження всіх дітей - по 1 шт
.- Ксерокопія посвідчення багатодітної сім`ї - 1 шт.
- Довідка форма № 3 - 1 шт.

Діти-інваліди (безкоштовне харчування):
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини.
- Копія посвідчення про інвалідність.

Діти, що мають статус внутрішньо переміщеної особи:
- Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, (видається в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району ХМР) (копія);
- Свідоцтво про народження дитини (копія);
- Заява батьків.

Відповідно до рішення сесії виконавчого комітету Харківської міської ради, діти учасників бойових дій в АТО, забезпечені безкоштовним харчуванням у ЗДО. Для оформлення пільги Вам необхідно надати такий пакет документів:

- довідку з ЖКП про склад сім'ї (оригінал),
- довідку про участь особи в АТО(ксерокопія),
- посвідчення учасника АТО(ксерокопія),
- свідоцтва про народження дитини (ксерокопія),
- заява батьків на надання пільги в оплаті за харчування.

Пільги будуть надані з дня подачі документів.


/Files/images/novini/4.jpg

Як поповнити організм малюка вітамінами в зимово – весняний період?

У зимово – весняний період скорочується асортимент овочів та фруктів, немає свіжих ягід та зелені, а збережені овочі та плоди значно збіднені вітамінами в процесі їх зберігання.

Наприклад, такий продукт харчування як картопля містить дуже мало вітаміну С. Вже у грудні зміст його зменшується наполовину. А також вітамін С губиться під час приготування картоплі.

Важливим джерелом вітаміну С в зимовий час є капуста. Високої якості, свіжа, білокачанна капуста містить стільки ж вітаміну, скільки апельсини та лимони.

На відміну від картоплі, капуста зберігає вітаміни майже без зниження протягом 6-7 місяців. В зимово – весняний період необхідно давати дітям салат зі свіжої або квашеної капусти.

Правильно заквашена капуста з розсолом зберігає 70-80% вітаміну С.

З самої ранньої весни, як тільки з’явиться зелена цибуля, дітям необхідно давати її постійно під час будь – якого прийому страв. Взимку цибулю можна вирощувати вдома на підвіконні. Зелена цибуля містить вітамін С, каротин, вітамін В.

Вона дуже багата солями калію, заліза та перевищує всі овочі та фрукти по кількості кальцію. Зелена цибуля – важливий компонент багатьох салатів.

Багата вітаміном С чорна смородина та шипшина. Їх необхідно заготовляти на зиму.

Чорна смородина, перетерта з цукром, містить приблизно 80-100 мг вітаміну С. Дві чайні ложки забезпечать 80% денної потреби дитині від 3 до 6 років. Ця кількість смородини достатня для приготування склянки смачного напою, який краще давати дитині два рази на день до основного харчування, якби про вітамінізувати весь прийом страв.

Відвари з шипшини в зимово – весняний період повинні обов’язково включатись в раціон дитячого харчування. Плоди шипшини багаті залізом. Стакан відвару з шипшини з 20 грам плодів поповнює вітамінний склад і збагачує його залізом (32% добової потреби).

Цінним джерелом вітаміну С є цитрусові – апельсини, грейпфрути, лимони і мандарини.

Вітамін С добре зберігається в них до весни. У всіх цих продуктах міститься і вітамін Р (рутин) , який підвищує засвоюваність вітаміну С.

Соки, безперечно дуже корисні для дітей. Вони містять органічні кислоти, глюкозу, фруктозу, цукрозу, мінеральні солі та мікроелементи. Проте вони не можуть бути основним джерелом вітаміну С.

Соки дітям давати треба, але одночасно треба потурбуватись і про другі джерела вітаміну С.

Певні труднощі в зимово – весняний період виникають і в забезпеченні дитячого організму вітаміном А.

В молоці, сметані, вершковому маслі та жовтку яйця в зимовий період цього вітаміну мало.

Реальним джерелом каротину взимку є морква. В червоній морквині міститься до 9 мг каротину. Тому в зимовий період морква повинна бути щоденним продуктом для дитини.

Ранньою весною багато вітаміну С і А містить кропива, яку можна використовувати для салатів та супів.

Багата вітаміном А і печінка. Найвищий вміст вітаміну А в яловичій печінці. 10-15 грамів печінки в день покривають добову потребу в цьому вітаміні. Вітамін А володіє властивістю накопичуватись в організмі «про запас». Тому страва зі 100 грам печінки навіть раз на тиждень дає можливість поповнювати його дефіцит, що дуже важливо для послаблених та часто хворіючих дітей.

Крім вітаміну А в печінці багато вітаміну В, заліза, фосфору і високий вміст повноцінних білків. Краще готувати оладки – вони ніжніші і м’якіші ніж печінка, яка приготовлена кусками, і діти їдять їх більш охоче.

Можна також приготувати паштет, але його необхідно запекти і зберігати в холодильнику не більше 12 годин.

/Files/images/0000000/Здорове харчування_тар.jpg

МОЗ України представило рекомендації зі здорового харчування

13 грудня Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини.

У рамках заходу експерти назвали перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.

До складу рекомендованих продуктів увійшли сезонні овочі та фрукти, звичні та доступні молочні та кисломолочні продукти, різні види риби та м’яса. За структурою – це сім рекомендацій щодо здорового харчування дорослих і дітей старше 2 років, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.

«Харчування – один з ключових факторів попередження низки хронічних захворювань. В той же час, це і фактор ризику, бо завжди залишається свідомим вибором кожної окремої людини. Поява офіційно обґрунтованих рекомендацій зробить цей вибір простішим», - зазначив автор рекомендацій, Президент Асоціації дієтологів України, директор Державного Підприємства "Державний науково-дослідний центр з проблем гігієни харчування МОЗ України", кандидат медичних наук і доцент Олег Швець. ​

Перша в історії України тарілка здорового харчування стала основою для національної інформаційної платформи«ПроЗдорове», покликаної наблизити кожного українця до здорового та збалансованого раціону. Платформа розроблена у рамках програми Рекомендацій зі здорового харчування для громадськості схвалені МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України. Спираючись на практики провідних країн світу, експерти зробили їх зрозумілими та доступними для застосування у повсякденному житті громадян.

«Відповідальна роль держави – впровадження реформ охорони здоров’я, покликаних змінити ставлення українців до свого здоров’я та харчування зокрема. Однією з найпоширеніших світових практик, яка дозволяє досягти цієї мети, є поширення і популяризація харчової культури на національному рівні. Сьогодні Україна теж стала на цей шлях. Це тільки перший крок, і те, наскільки він буде успішним, чи працюватиме він на побутовому рівні, залежить від кожного з нас», - відмітила в ході заходу Наталія Півень, начальник Управління громадського здоров’я МОЗ України.

«Раціональне харчування є визначальною умовою формування здоров’я та високої працездатності й активності протягом усього життя. Але, на жаль, статистика свідчить, що українці нехтують принципами здорового харчування, що суттєво знижує якість життя і, врешті, несе загрозу їх здоров’ю. Сьогодні близько половини населення країни мають надлишкову вагу або ожиріння. Проект «ПроЗдорове» покликаний подолати старі стереотипи і довести, що здорове харчування може бути смачним, доступним і корисним», – підкреслив заступник гендиректора з нагляду за неінфекційними хворобами Центру громадського здоров’я МОЗ України Владислав Збанацький.

Кiлькiсть переглядiв: 1543

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.